poniedziałek, 30 listopada 2020

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU „NATURA W OBIEKTYWIE”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie z przyjemnością informuje, że konkurs fotograficzny pn. „Natura w obiektywie” został rozstrzygnięty.  Od 9 do 19 listopada 2020 roku można było zgłaszać prace fotograficzne, których tematem była fauna i flora województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konkursu było rozbudzenie wśród mieszkańców naszego regionu zainteresowania przyrodą, rozwijanie wrażliwości artystycznej i zdolności twórczych w zakresie fotografii.


W ramach konkursu do Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie wpłynęło 1578 zdjęć ukazujących walory przyrodnicze naszego regionu. Wybór nie był łatwy, ponieważ nadesłane zdjęcia był bardzo ciekawe, pokazały talent i zaangażowanie uczestników.

Komisja wybrała fotografie, które zostaną wykorzystane do publikacji Albumu przyrodniczego pn. „Natura w obiektywie” promocja walorów przyrodniczych województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki talentowi, pasji i zaangażowaniu uczestników konkursu, którzy nadesłali swoje prace fotograficzne, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie stworzy Album pn. „Natura w obiektywie”. Na stronach albumu odnajdziemy zdjęcia ukazujące perły naszego województwa, rzadko spotykane zwierzęta, krajobrazy i miejsca, które przez wielu nie zostały jeszcze odkryte.

Komisja konkursowa oceniła wszystkie nadesłane zdjęcia według następujących kryteriów:

– wartość artystyczna;

– interpretacja i nawiązanie do tematu;

– techniczna jakość zdjęcia;

– spełnienie wymogów formalnych.

Szczególne wyróżnienie otrzymuje Pan Łukasz Gwiździel, którego zdjęcia były najbardziej wyjątkowe i zostaną wykorzystane w Albumie przyrodniczym pn. „Natura w obiektywie” – promocja walorów przyrodniczych województwa kujawsko-pomorskiego w największej ilości.

Jest nam bardzo miło, że konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Na ogromne uznanie zasługuje każdy z uczestników. Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili przesłać do nas swoje prace. Gratulujemy talentu w dziedzinie fotografii i miłości do przyrody widocznej na zdjęciach,  które mieliśmy przyjemność podziwiać.

 

Komisja przedstawia listę osób, które zostały wyróżnione i  będzie przyznana im nagroda pieniężna.

Lista laureatów konkursu „Natura w obiektywie”

1.            Aleksandra Heftowicz

2.            Alicja Cesarz

3.            Andrzej Bizoń

4.            Andrzej Dzianott

5.            Andrzej Świtalski

6.            Anna Mońko-Łanucha

7.            Bartosz Rakoczy

8.            Bożena Podlasin

9.            Daniel Chojak

10.          Dariusz Pawlak

11.          Grażyna Sztejka

12.          Hanna Kulągowska-Puzio

13.          Jarosław Chłąd

14.          Jolanta Orzołowska

15.          Katarzyna Rubiszewska

16.          Kinga Borzych

17.          Krystian Kaniowski

18.          Krzysztof Majewski

19.          Liliana Cieszyńska

20.          Łukasz Gwiździel

21.          Magdalena Jastrzębska

22.          Magdalena Majewska

23.          Marcin Piotrowski

24.          Marcin Jarski

25.          Marcin Woźniak

26.          Michał Fabiszewski

27.          Mirosława Wajnert

28.          Oksana Szmaglińska

29.          Paweł Rzeszot

30.          Piotr Górny

31.          Piotr Szumigaj

32.          Robert Łapiński

33.          Tadeusz Juszczak

34.          Tomasz Leśniewski

35.          Weronika Grochal

36.          Wiesław Krukowski

37.          Wiktor Blokowski

38.          Zbigniew Borek

A oto niektóre z wyróżnionych zdjęć. Brawo …..








piątek, 9 października 2020

„Natura 2000-pozytywna inspiracja - służąca wzmocnieniu kapitału społecznego mieszkańców Krajny i Pałuk”


Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „DORADCA”, przystępuje do realizacji projektu pn. „Organizacja dwudniowego szkolenia dla dzieci z obszaru LSR „Natura 2000-pozytywna inspiracja - służąca wzmocnieniu kapitału społecznego mieszkańców Krajny i Pałuk”

Zapraszamy więc dzieci w wieku 7-10 lat z powiatu nakielskiego do udziału w 2 dniowych zajęciach przyrodniczych, które poprzez animacje, prezentacje multimedialne, warsztaty plastyczne oraz zajęcia terenowe pozwoli na bezpośrednie obcowanie ze środowiskiem naturalnym i poznanie lokalnych walorów przyrodniczych.

W programie:
24.10.2020r.- Minikowo „Budynek C” oraz Ścieżka Dydaktyczna
„Na Krawędzi Doliny Noteci” w Minikowie

1. Nasza Mapa Natury
2. „Nie taki liść oczywisty jak go malują”
3. „Na owady nie ma rady”
4. „Plastik, papier, szkło- zbudujmy z tego Zoo”

25.10.2020r.- Minikowo „Budynek C” oraz Ścieżka Dydaktyczna „Na Krawędzi Doliny Noteci” w Minikowie

1. Ptaki chronione jako atrakcja turystyczna powiatu nakielskiego”
2. „Ptaki chronione w pasteli”- warsztat plastyczny
3. „Wącham, słucham, obserwuję- odkrywanie magii rodzimej okolicy i obszarów Natura 2000”- zajęcia terenowe

Szkolenie przeprowadzi wykwalifikowana kadra oraz ornitolog Dawid Kilon.
Osoby zainteresowane szkoleniem zachęcamy do kontaktu z Iloną Oleś pod nr tel.: 723 692 568.

Ilość miejsc ograniczona!

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.



Ilona Oleś 
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „DORADCA”

środa, 23 września 2020

„TROPEM DOLINY NOTECI”- PRZYRODA REGIONU Krajny i Pałuk motorem do inspiracji lokalnej społeczności.

 

Za nami dwudniowe szkolenie pn. „Organizacja dwudniowego szkolenia dla osób dorosłych z obszaru LSR "TROPEM DOLINY NOTECI"-przyroda regionu Krajny i Pałuk motorem do inspiracji lokalnej społeczności”.

W dniach 12 i 13 września br. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „DORADCA”, zorganizowało nietypowe szkolenie przyrodnicze dla osób dorosłych z powiatu nakielskiego. Nietypowe, ponieważ obejmowało zagadnienia i ciekawostki przyrodnicze naszego regionu. Poza prelekcjami, animacjami, uczestnicy uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Tematem przewodnich warsztatu plastycznego był ptak „DUDEK”, który bardzo często spotykany jest na obszarze powiatu nakielskiego. Warsztat okazał się dla wszystkich wielką frajdą i natchnieniem do dalszego działania podczas szkolenia. W ramach powyższego przedsięwzięcia nie zabrakło, bezpośredniego obcowania z przyrodą naszego regionu, poprzez warsztaty terenowe zrealizowane na Ścieżce Dydaktycznej „Na Krawędzi Doliny Noteci w Minikowie”. W dobrym nastroju poznane zostały zasoby przyrodnicze dwóch  Rezerwatów przyrody „Hedera” i „Las Minikowski” oraz obszaru Natura 2000, który swym zasięgiem  obejmuje Dolinę Noteci. Podczas wędrówki mieliśmy możliwość obserwacji ptaków i rozpoznawania poszczególnych gatunków, wszystko dzięki wiedzy Pana Dawida Kilona, doświadczonego ornitologa. Wśród obserwowanych ptaków w Dolinie Noteci pojawiły się: bieliki, kanie rude, sójki, błotniaki stawowe, myszołowy, kruki, czajki i wiele innych gatunków.

Pani Monika Wójcik- Musiał, podzieliła się natomiast wiedzą botaniczną, wskazując nam ciekawe gatunki zielne, często chronione, które pojawiły się na trasie Ścieżki.  

Uczestnicy chłonni wiedzy, kolejnego dnia wcześnie rano zwarci i gotowi wstawili się na terenową wędrówkę po Stawach Ślesińskich, które w powiecie nakielskim w ostatnich latach stanowią rezerwuar przyrodniczy wielu gatunków ptaków. Warsztaty terenowe na Stawach Ślesińskich, to kolejny udany dzień szkolenia. Wiele gatunków ptaków zaobserwowanych podczas spaceru : 4 bieliki, kobuz, krogulce, czapla siwa, żurawie,  błotniaki stawowe, orlik krzykliwy, myszołowy i sójki, to tylko niektóre z tych, które mogliśmy zobaczyć tego dnia. Obserwacje zachowań ptaków, walka orlików o swoje terytorium, transportowanie orzechów przez sójki i inne ciekawostki na żywo, tylko na Stawach Ślesińskich i w Minikowie.

Szkolenie to aktywna forma spędzania wolnego czasu, podczas, którego istniała szansa na podnoszenie wiedzy lokalnej społeczności w zakresie ochrony środowiska.

Projekt był odpowiedzią na problem wskazany w Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR)  związany z niską świadomością ekologiczną wśród mieszkańców wyrażającą się niedocenieniem potencjału przyrodniczego obszaru LSR. Strategia wskazuje, iż niebezpiecznym zjawiskiem dla bogactwa przyrodniczego regionu jest widoczna degradacja środowiska naturalnego, wynikająca z działalności człowieka i jego niskiej świadomości ekologicznej.

Uczestnicy w ramach szkolenia zyskali praktyczną wiedzę przyrodniczą oraz podnieśli  swoją świadomość ekologiczną- co następnie wpłynie na zmniejszenie negatywnego oddziaływania mieszkańców na środowisko i ograniczy jego degradację.

 Przyroda aktywizowała wszystkie nasze zmysły – mogliśmy patrzeć, słuchać, wąchać, smakować, dotykać. Dzięki temu dorośli uczestnicy szkolenia mieli możliwość zyskania wiedzy o otaczającym nas świecie na drodze naturalnego poznania. Będąc blisko natury odkrywali siebie jako jej części, dostrzegali nasz wzajemny wpływ.

Liczymy, że ten czas spędzony na szkoleniu wzbudzi w nas osobach dorosłych potrzebę wzięcia odpowiedzialności za środowisko, które nas otacza i którego jesteśmy częścią.
Oby to niewielkie działanie, było wielką inspirację i zachętą do dalszego poznawania walorów powiatu nakielskiego.

Pamiętajmy znajomość lokalnej przyrody na obszarach Natura 2000, zrozumienie jej funkcjonowania i potrzeby ochrony wymagają edukacji na każdym etapie.


























Opracowała:

Agnieszka Dobosz-Idzik
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „DORADCA”

środa, 26 sierpnia 2020

”Organizacja dwudniowego szkolenia dla dzieci z obszaru LSR "Natura 2000- pozytywna inspiracja" - służąca wzmocnieniu kapitału społecznego mieszkańców Krajny i Pałuk”

 

Tytuł projektu:Organizacja dwudniowego szkolenia dla dzieci z obszaru LSR  "Natura 2000- pozytywna inspiracja" - służąca wzmocnieniu kapitału społecznego mieszkańców Krajny i Pałuk”.

Cel projektu: Pobudzenie aktywności dzieci z obszaru LSR w zakresie ochrony środowiska poprzez organizację dwudniowego szkolenia  "Natura 2000- pozytywna inspiracja" - służąca wzmocnieniu kapitału społecznego mieszkańców Krajny i Pałuk.

Opis projektu:  Planowane szkolenie to forma edukacji ekologicznej, mająca na celu wzmocnienie kapitału lokalnej społeczności powiatu nakielskiego oraz promocję i zachowanie zasobów przyrodniczych Doliny Noteci poprzez podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców obszaru LSR. Planowane 2 dniowe szkolenie pozwoli uczestnikom na bezpośrednie zetknięcie się z lokalną przyrodą, będącą atrakcją przyrodniczą, a tym samym i turystyczną powiatu nakielskiego. Obszar, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie to bogate walory Doliny Noteci wpisanej do sieci Natura 2000, a także rezerwaty przyrody "Hedera" i "Las Minikowski", których poznanie umożliwia ścieżka dydaktyczna "Na Krawędzi Doliny Notecie" w Minikowie.

Szkolenie skierowane będzie do dzieci ze szkół podstawowych zlokalizowanych na obszarze funkcjonowania LGD "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk". Szkolenie obejmować będzie szeroki zakres tematyczny, realizowane jako lekcja przyrody, wszystko związane z tematyką przyrodniczego świata lokalnego niewątpliwie zachęci do udziału najmłodszych mieszkańców obszaru.

Efekty:  Poprzez aktywizację dzieci, pokazania im walorów przyrodniczych Doliny Noteci oraz obszaru LGD zaktywizowani zostaną pośrednio również pozostali mieszkańcy obszaru LSR jak: rodzeństwo, rodzice i dziadkowie uczestników szkolenia. Proponowane formy zajęć: warsztat, wędrówka terenowa, nie tylko urozmaicą szkolną codzienność i pozwolą pobyć na łonie natury , ale przede wszystkim wiadomości zdobyte na takich zajęciach trwale zapadną w pamięci uczniów, gdyż oparte będą ich własnymi obserwacjami i doświadczeniami, co przyniesie niewątpliwie dalekosiężne efekty środowiskowe związane z jego zachowaniem i ochroną.

Wartość uzyskanego dofinansowania wynosi 6 000 zł..

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczącej organizacji szkolenia.